Peeling, okluzja, komedogenność

ludzka skóra

Ludzka skóra, przez 24 godziny na dobę produkuje nowe komórki. Te, z kolei tworzą substancje, które mają za zadanie wiązać wodę i tworzyć płaszcz lipidowy (hydrolipidowy). Jest to bariera okluzyjna, która ma za zadanie chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi: grzybami, wirusami, bakteriami, częściowo rownież od promieniowania słonecznego.
Okluzja powstaje również na skutek działania np. kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohole tłuszczowe (np. alkohol cetylowy) lub naturalne oleje. Nie one same, a zawarte w nich kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy i linolowy) oraz zatrzymując w ten sposób parowanie wody z głębiej położonych warstw skóry. Dzięki takiemu „zatrzymaniu” wody, skóra jest nawilżana od środka. Im taka warstwa okluzyjna dłużej utrzymuje się na skórze – tym dłużej nawilża. A nawilżenie pochodzące z wnętrza organizmu jest najlepsze.
Warto przy tym zaznaczyć, że ten sposób nawilżania, jest polecany do cery suchej czy dojrzałej. Do cery tłustej i trądzikowej należy wybierać oleje niekomedogenne czyli takie, które nie zatykają porów skóry (pozwalają im oddychać) – jest to np. olej jojoba, z czarnuszki, konopny, słonecznikowy, z orzecha włoskiego czy olej z pestek róży, malin, dyni.

Komedogenne

(z ang. comedo – zaskórnik) czyli taki, który sprzyjają tworzeniu zaskórników, zapychający pory skóry. Do silnie komedogennych składników należy zaliczyć wazelinę, parafinę (pochodną ropy naftowej), lanolinę, olej kokosowy, wosk pszczeli.
Ludzka skóra ma 3 warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkanki podskórne. W tej ostatniej umieszczone są m.in gruczoły łojowe, które produkują sebum.
Skóra właściwa zbudowana jest z m.in. z fibrocytów (to te, które wytwarzają włókna białkowe: kolagen i elastynę) oraz z substancji podstawnej, określanej mianem matriks skóry (kwas hialuronowy, białka i glikoproteiny).
W naskórku, składającego się z 5 warstw, dolne warstwy komórek odnawiają się, górne są martwe. Przez całe życie odbywa się przesuwanie komórek z warstwy podstawowej, ku powierzchni.
Głównym składnikiem budulcowym skóry są włókna kolagenowe (retikulinowe). Są one rozciągliwe i odporne na urazy mechaniczne. To własnie od ich kondycji zależy, jak wygląda nasza skóra.
Cykl regeneracji powinien trwać 28 dni, jednak wiek, stres, promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska – wydłużają go. Skóra jest zmęczona, szarzeje, matowieje, staje się szorstka.
Skóra to 6% masy naszego ciała, powierzchnia u dorosłego człowieka to 1.8 – 2 metrów kwadratowych.

Mężczyźni

mają o około 25 % grubszą skórę od kobiet i więcej kolagenu, Skóra na przedniej stronie ciała jest cieńsza, niż na tylnej.
Martwy naskórek powoduje zatykanie się porów, zatrzymanie wydzielania łoju i zaskórniki. Dlatego koniecznym jest jego usuwanie.
Najlepszym sposobem na usuwanie martwego naskórka jest wykonanie peelingu. Można go wykonać w różny sposób. Np. używając Mydło czarnuszka z peelingiem, Eko myjka, kwasów, klasycznych peelingów (z nasion, pestek, glinek, soli, cukru, ziół itp).
Peeling gruboziarnisty powinno się wykonywać maksymalnie 2 razy w tygodniu. Peeling wykonujemy zawsze przed goleniem, nie po.
Regularne stosowanie peelingów nie tylko wspomaga regenerację skóry, ale również rozjaśnia przebarwienia, spłyca blizny i drobne zmarszczki.
W przypadku skóry wrażliwej lub trądzikowej z dużą ilością wyprysków – stosowanie peelingów mechanicznych, gruboziarnistych jest niewskazane. Można wypróbować jednak stosowanie delikatnych peelingów czyli np. ze sproszkowanych pestek. W przypadku skóry bardzo wrażliwej czy naczynkowej stosowania peelingów jest niepolecane. Przeciwskazaniem do tego typu zabiegów kosmetycznych jest również opryszczka, trądzik różowaty, grzybica, liczne znamiona czy alergia na środek złuszczający.
Złuszczanie naskórka warto wykonywać na mokrej skórze i robić to delikatnie – pozwoli to uniknąć podrażnień.
Peeling nie tylko skutecznie i dogłębnie oczyszcza, ale również pobudza mikrokrążenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy plików cookie i podobnych technologii, które umożliwiają działanie usług i funkcjonalności w naszej witrynie oraz pomagają nam zrozumieć interakcje z naszymi usługami. Klikając przycisk Akceptuj, zgadzasz się na stosowanie przez nas tych technologii w celach marketingowych i analitycznych.