Szałwia

Ma powszechne zastosowanie lecznicze, kulinarne i kosmetyczne. Salvia pochodzi od słowa salvus- zdrowy, albo od słowa salvoere – ratować, leczyć. Obie nazwy wskazują zgodnie – szałwia to zioło, które leczy i zapewnia zdrowie.


Szałwia jest pólkrzewem z rodziny wargowych (labiate), o podłużnych, zaokrąglonych na końcach liściach, które pokryte są drobnym meszkiem (omszone). Kwitnie dopiero w drugim roku po posadzeniu, jednak niektóre z odmian swobodnie rosną w naszym klimacie. Tym Podlaskim również – może być swobodnie uprawiana w ogrodzie. Nie dotyczy to sławetnej odmiany nazywanej „białą szałwią”, która jest wykorzystywana, nazwijmy to, w działaniach magicznych – zdejmowania uroków, oczyszczania domu ze złej energii itp. Ta odmiana rośnie bowiem najchętniej w Meksyku i ciepłej Kalifornii, gdzie stosowana była przez Indian Nawaho.


Będąc przy temacie magii, wspomnę, że podlaskie (jak również te zza wschodniej granicy Polski)

Szeptuchy

często używały liści szałwii – które spalały podczas rytuałów, a raczej szeptów, którymi leczyły. Piszę o tym w czasie przeszłym, ponieważ dziś na Podlasiu pozostała ich garstka. Najbardziej znana i sławna Szeptucha mieszka w Orli, ma blisko 100 lat i nadal przyjmuje osoby, które zwracają się do niej z problemami zdrowotnymi. Głównie wtedy, gdy medycyna zawodzi. Gdy przejeżdzam obok jej domu, zawsze stoi tam kilka samochodów, nierzadko na innych, niż podlaskie, tablicach rejestracyjnych. Kiedyś Szeptuchy zastępowały na wsi lekarzy, dziś ich już prawie nie ma. Ale nie o magii jest temat.


Szałwia zawiera w sobie dużą ilość

olejków eterycznych

wystarczy potrzeć liść, aby je poczuć. Wyglądem przypomina nieco krzew lawendy, również kwitnie na fioletowo (są też odmiany białe i różowe).
Szałwię ma swoje również inne odmiany. Np. Muszkatołowa – którą zapewne znacie, jest przyprawą do mięs i sałatek, jest dostępna w formie herbatek ziołowych. Szałwia lekarska (Salvia officinalis L) jest cenną odmianą i chyba równie popularną odmianą, ponieważ silnie odkaża, działa przeciwzapalnie i ściągająco. Co ciekawe, opóźnia procesy starzenia się skóry i powstawanie zmarszczek.
Szałwia lekarska (salvia officinalis) wytwarza liczne łodygi, wysokie do 70 cm. Łodyga jest zakonczona kłosowatą wiechą złożoną z 6-10 jasnofioletowych kwiatów. Do celów leczniczych zbiera się w pełni wykształcone liście,w maju, zanim zakwitnie. Kolejny zbiór jest w sierpniu, kiedy zakwitnie – wtedy zbiera się górne łodygi.
Jest obficie nektarującą rośliną – lubiana przez

pszczoły i trzmiele

Ojczyzną szałwii są suche, słoneczne i wapienne wzgórza europejskiej części basenu Morza Śródziemnego. Już w VIII wieku, benedyktyni, przeniśli ją z krajów śródziemnomorskich do środkowej częsci Europy. Stała się wtedy tak pospolita, że we Francji i Włoszech palono nią w piecach.
Do ciekawych właściwości należy jej estrogenne działanie. Tą właściwość wykorzystuje się przy wspomaganiu leczenia objawów menopauzy, a także trądziku estrogennego, czy niedoborów tego hormonu.


Poza olejkami eterycznymi zawiera również kwasy i garbniki (nawet do 40%). Te ostatnie są często wykorzystywane w kosmetykach, działają bowiem antybakteryjnie, przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Dla skóry są substancją pielęgnującą, leczą egzemę, łuszczycę i nadmierną potliwość, zmniejszają wydzielanie łoju.
Szałwia stosowana zewnętrznie przyspiesza gojenie ran, leczy wypryski (również podskórne grudki) i poprawia koloryt skóry. Niektóre źródła podają, że jej działanie bakteriobójcze jest równie silne, jak działanie antybiotyków.

Wspiera również

walkę z infekcjami

łagodzi ból głowy, pomaga przy katarze i chorobach gardła.
Tego aromatu wyjątkowo nie lubią komary i pchły (roztocza również). Przy tym jest świetnym środkiem łagodzącym rany po ukąszeniu owadów.
Olejek etyczny z szałwii, obok lawendy, to w aromaterapii jeden z najsilniejszych antydepresantów. Jego zapach ma działanie kojące dla skołatanych nerwów, wyjątkowo przydatny jest przy ciągłym stresie, ma działanie uspokajające, łagodzące stany pobudzenia, wahania nastroju. Jednocześnie wspiera koncentrację i ułatwia zapamiętywanie.
Ze względu na dużą zawartość tujonu, nie może być stosowana przez przyszłe mamy i kobiety karmiące.

Jak działa na skórę

Szałwia jest bogata w związki mineralne, które mają silne właściwości odżywcze. Zawiera również garbniki, kwasy organiczne, karoten, związki żywicowe i witaminy, dzięki czemu poprawia wygląd skóry, opóźnia procesy starzenia i powstawania zmarszczek.

Jest idealna do walki z trądzikiem, wypryskami, łuszczycą i grzybicą. Jest naturalnym środkiem przeciwłupieżowym. Oczyszcza skórę.


Stworzyliśmy dla Was

nową linię kosmetyków

Projekt Mydło

właśnie z tym ziołem. Szałwię wybraliśmy, nie ze względu na jej intensywny zapach, a ze względu na właściwości kosmetyczne i zdrowotne.

Zapraszamy do zakupów:


Śledzicie nas na Feecaebook: tu piszemy o wszystkich naszych nowościach.

———–
źródło: E.Kuźniewski, J.Augustyn-Puziewicz, Przewodnik ziołolecznictwa ludowegoJ.Górnicka, Apteka natury S.Kossak, O ziołach i zwierzętach J.Rogala, Zioła dla zdrowia i urody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy plików cookie i podobnych technologii, które umożliwiają działanie usług i funkcjonalności w naszej witrynie oraz pomagają nam zrozumieć interakcje z naszymi usługami. Klikając przycisk Akceptuj, zgadzasz się na stosowanie przez nas tych technologii w celach marketingowych i analitycznych.