Rumiankowy
Ten olejek należy do elity, jest najbardziej eksluzywnym i najdroższym olejkiem, jaki dodajemy do naszych kosmetyków. Ze względu na swoje właściwości lecznicze, idealnie pasuje do kojącego musu.
(Matricaria chamomilla) wytwarzany jest z rośliny rumianku pospolitego. Z podobnie brzmiących odmian tej rośliny wytwarza się również inne olejki, np. z rumianku rzymskiego (Anthemis nobils) czy rumianku dzikiego (Ormenis mixta). Cena tego olejku jest kilkadziesiąt razy wyższa od ceny olejków z innych roślin, dlatego na rynku dostępnych jest mnóstwo tanich podróbek (które de facto nie są naturalnymi olejkami!).
Używa się go nie ze względu na zapach, a na jego właściwości. Niestety kosmetyki z tym olejkiem są drogie.
Olejek z rumianku pospolitego ma działanie przeciwzapalnie i kojące. Oczyszcza i regeneruje skórę. Stosowany do łagodzenia podrażnień skóry, do usuwania wysypek i owrzodzeń. Pomocny przy dolegliwościach skórnych (świąd, wypryski czy popękana skóra).
Drzewo herbaciane
(Tel Tree Oil) czyli naturalny olejek etyczny jest pozyskiwany z drzewa herbacianego czyli z Malaleuca alternifolia (Myrtaceae), które rośnie w Australii. W swoim składzie zawiera: alfa-pinen, alfa-tujen, alfa-terpinen, gamma-terpinen, kadinen, globulol, cymen, cyneol, felandren, mircen, sabinen, terpinen-4-ol. Jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków, a także leków.
Olejek działa przeciwzapalne, przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwroztoczowo, przeciwświądowo.
Wcierany w skórę działa rozgrzewająco, poprawia krążenie, hamuje wydzielanie łoju i odkaża. Pomaga przy obolałych stawach – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Hamuje procesy fermentacji, gnicia.
Zabija gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus) oraz niszczy grzyby: Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Candida albicans, Malassezia furfur, Trichophyton sp.; bakterie: Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Propionibacterium acnes, Proteus vulgaris; wirusy: herpes; roztocze: Demodex, Sarcoptes.
Ma postać bezbarwnego lub słomkowego płynu o silnym zapachu, nieco gorzkawym. W składzie znajdują się: erpinen, terpinen-4-ol oraz cyneol. Podobne działanie antyseptyczne mają olejki eteryczne: eukaliptusowy, lawendowy, kminkowy, majerankowy, świerkowy.
Użyliśmy go tu: Mydło dla faceta Sól do kąpieli DETOX pokrzywa i czarna glinka
Geraniowy
czyli Pelargonium graveolens Flower Oil. Otrzymuje się go, podobnie jak inne naturalne olejki eteryczne, poprzez destylację kwiatów pelargonii.
Do jego najważniejszych właściwości trzeba zaliczyć możliwość regulacji procesów zachodzących w skórze. Ogranicza wydzielanie (nadmierne) sebum, pomaga redukować przetłuszczanie się skóry, wspomaga gojenie zmian i wyprysków. Co więcej, koi podrażnienia, działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie, przeciwwirusowo.
Pomaga w walce z łupieżem, egzemą. Działa uspokajająco, zmniejsza stany lękowe, stymuluje układ odpornościowy. Pomaga w problemach emocjonalnych w czasie menopauzy.
Lawendowy
Wytwarzany jest z kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), która rośnie we Francji i w Bułgarii. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zapachów. Stosuje się go nie tylko w aromaterapii (działa uspokajająco, wycisza, wspiera skołatane nerwy), ale ze względu na właściwości – również w kosmetyce. Naukowo udowodniono, że jest relaksujący, wspomaga zasypianie, przez co często stosowany w kosmetykach dla niemowląt.
Ma działanie odkażające, przeciwbólowe, bakteriobójcze, antyseptyczne, antytoksyczne przeciwzakaźne, odtruwające, przeciwbólowe, przeciwskurczowe. Poprawia ukrwienie naskórka. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Dzięki silnym przeciwutleniaczom zwalcza szkodliwe działanie wolnych rodników. Ma działanie detoksykujące.
Zawiera: Benzyl benzoate, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Limonene, Linalool (co jest wskazane w składzie INCI)
May Chang
czyli olejek z werbeny egzotycznej (Litsea cubeba Fruit Oil). Ma cytrusowy i odświeżający, lekko słodki zapach. Jest to roślina laurowata, występująca popularnie w Chinach.
- Działa antyseptycznie
- Łagodzi i koi podrażnienia i stany zapalne skóry
- Jest przeciwbakteryjny
- Zabójczy dla grzybów
- Neutralizuje zapachy
- Tonizuje skórę i pomaga w jej oczyszczaniu
- Polecany do skóry trądzikowej i z podrażnieniami
- Pielęgnuje
- Odświeża, dezynfekuje powietrze
- Odstrasza owady
- Zapach stosowany w terapii aromatycznej – łagodzi depresję, pomaga przy zmęczeniu, wspiera koncentrację, pomaga przy napięciu nerwowym i wyczerpaniu.
Użyliśmy go tu: Mydło uniwersalne
Miętowy
Olejek eteryczny otrzymuje się z mięty kędzierzawej (Mentha spicata) lub mięty polnej (Mentha arvensis). W przeciwieństwie do olejków pozyskiwanych z ziela mięty pieprzowej (Mentha piperita) i mięty japońskiej (Mentha arvensis var. piperascens) nie zawiera mentolu. Mentol (C10H20O) to alkohol terpenowy, który ma duże znaczenie w medycynie i farmacji. Znamy go głównie z przemysłu spożywczego.
Olejek miętowy działa bakteriobójczo, antyseptyczne, przeciwzakaźne, przeciwbólowo.
Użyliśmy go tu: Mydło dla domu
Bergamotowy
Podobnie jak inne olejki to stężony wyciąg roślinny, który posiada określone właściwości. Ten olejek działa antybakteryjnie, relaksująco, przeciwstresowo i przeciwgrzybicznie. Poprawia nastrój i uspokaja. Wspomaga pielęgnację skóry z problemami łojotokowymi, trądzikiem czy łupieżem.
Użyliśmy go tu: Olejek do brody
z jagodlinu wonnego (Cananga Odorata Flower Oil)
Wytwarzany jest z kwiatów drzewa yland-ylang. Jest wyjątkowo lubianym i popularnym zapachem, używanym nie tylko w kosmetykach naturalnych, ale również w aromaterapii ze względu na wyjątkowy zapach. Intensywny, kwiatowy, z orientalną nutą.
Pobudza zmysły, rozluźnia nie tylko ciało, ale i umysł, wzmacnia libido.
Ma działanie odprężające, rozluźniające, regulujące pobudliwość, doskonale wpływa na dobry sen. Ma również działanie antybakteryjne.